MACAHEL’I TANIYALIM

| 44 görseller

24 Ekim sabahı, güzel kahvaltıdan sonra düştük yollara.

Macahel’i hiç duymamış olanlar için özet bir bilgi; Türkiye’nin Gürcistan sınırında Artvin’in Borçka ilçesine bağlı, isimleri,  Camili (Hertvisi), Düzenli (Zedvake: Düzlüğün üstünde olan), Efeler (Eprati: Derin vadide olan), Maral (Mindilti), Kayalar (Kvabistavi: Büyük kazan üstü), Uğur (Akria: Bitişik, eklenmiş) olan 6 köyden oluşan bölgeye verilen ad.

Halkı hem Türkçe konuşuyor hem de  arasına %20 Türkçe kelime karışmış olan bir Gürcüce. Macahel UNESCO tarafından Türkiye’nin tek ‘Biyosfer Rezerv Alanı’ olarak ilan edilmiş. Umarım burada gördüğümüz ve  fotoğrafların anlatmakta yetersiz kaldığı bu güzellikler korunabilir ve gelecek nesillere kalabilir.

Burada, özellikle kışın, doğa koşullarından dolayı yaşam pek kolay değilmiş. Buna rağmen, yaz – kış burada yaşayan hane sayısı hiç de az değil. Örneğin Efeler Köyü’nde 35 haneden 20’si kışın da burada yaşamaktaymış. Zor doğa koşulları nedeniyle insanlar arası yardımlaşma kültürü de oldukça gelişmiş. Yörenin oldukça misafirperver bir halkı var. Nereye giderseniz gidin çok sıcak karşılanıyorsunuz. Kimbilir, belki de rehberlerimiz orada çok sevildiği için böyle bir muamele görmüşüzdür…

İnsanlar sıcakkanlı olduğu gibi çok da çalışkanlar. Yolda yürürken bir taraftan da örgü ören kadınlara rastlıyorsunuz.

İnsanlarının başka bir özelliği ise oldukça renkli karaktarter olması. Öyleki bu renklilik camilerinn içindeki süslemelere (Bkz. Fotoğraf Galerisi – Camili Köyü Merkez Cami fotoğrafları), hatta hayvanlarına bile yansımış (özellikle ineklere…)

Yol boyunca Çugat Deresi bize eşlik etti. Çugat Deresi Efeler Köyü içerisinden geçiyor ve Çoruh Nehri’ne dökülüyor.

Garadenuz olir da misur olmaz mi daaa?  İlk gün bir de mısır değirmeni gördük. Ah o ne güzel bir kokudur… Benim gibi bir mısır manyağı için, bir kedinin koca bir kazan ciğerin içine düşmesi gibi birşey. Gezi boyunca mısıra doydum. Bir de %100 doğal ve GDO’suz mısır!

Bölgede karşınıza sıkça, adına “Serender” adı verilen ahşap klübeler çıkıyor. Bu klübeleri, içinde erzak saklamak, kurutmak ve farelerden korumak için kullanıyorlar. İçine farelerin girememeleri için, klübelerin uzunca bacakları var ve bacakların klübe ile birleştiği yerlerde ise fare tekerlekleri bulunuyor.