ILK AKSAM VE YEMEKLER

| 19 görseller

İtiraf etmeliyim ki, Bumbulay Pansiyonun en sevdiğim yeri mutfağıydı… Bir de kahve içtiğimiz muhteşem manzaralı balkonu… Bir de, bir de yine muhteşem manzaralı, akşamları Vampir oynadığımız üst katı… (Vampir oyununa başka bir yazıda ayrıca değineceğim.)

Akşam bizi mutfakta mis gibi yemekler bekliyordu. Ana yemekte, adına Malako denen cevizli ve barbunyalı taze fasulye yemeği vardı. Fotoğrafını paylaşmak isterdim ama, fotoğrafını çekmek aklıma geldiğinde yemek çoktan bitmişti 🙂 Yeni pişmiş, sıcacık mısır ekmeğini de unutmayalım. Bir de Çılbır’ı. (Bkz. fotoğraf galerisi). Çılbır’ı peynir, yumurta, erik ekşisi, sarmısak ve unla yapıyorlar. Tatlı olarak ta, İrmikli Gül Tatlısı vardı. Biz onun adını Reyhan Tatlısı koyduk. Reyhan, rehberimiz Kenan’ın eşi. Bize gezi boyunca çeşit çeşit muhteşem yemekler yapan Reyhan’ın o dönemde 9 aylık hamile olduğunu da eklemem lazım! Biz İstanbul’a döndükten hemen sonra, Reyhan-Kenan çiftinin, İrem adında, annesi gibi güzel bir kızları dünyaya geldi. Şimdi 1.5 yaşlarında.

Bu arada Bumbulay ailesinin diğer üyelerini, Kenan’ın annesi Fatma Teyze, babası Nazım Amca’yı da unutmayalım. Burada kaldığımız sürece, bir pansiyonda kalıyormuşuz gibi değil de evlerine misafirliğe gitmişiz gibi hissettirdiler bize. Kendilerine buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum.

İlk akşam, Fatma Teyze bize ballı ekmek yaptı. Ben de bu ekmeğin yapılış aşamalarını adım adım izleyip fotoğrafladım. Fotoğraf galerisinde görüldüğü gibi, hamuru, mısır unu ve bal şerbeti ile yapılıyor. Tepsi, hamur yapışmasın diye, kara lahana ile kaplanıp üstüne un serpiliyor. Bunun üzerine hamur konuyor, üstüne tekrar un serpilip yine kara lahana ile kaplanıyor ve kuzineye veriliyor. Sabaha kadar bu şekilde pişiriliyor. Nefis mi nefis ballı ekmek ertesi günün kahvaltısında sizi bekliyor…