MACAHEL’DE 2. GÜN

| 26 görseller

25 Ekim 2010 sabahı, güne ballı ekmekli kahvaltı ile başladık. Fotoğraflardaki ışıktan da anlayabileceğiniz gibi adeta bahardan kalma bir gündü. Karçallar bile sislerini dağıtmış, bize gülümsüyordu. Çugat Deresi boyunca ilerledik, kelebekleri kovaladık, inekleri selamladık. Geziyi düzenleyen, sevgili arkadaşım Leyla makro çekmeyi pek bir sever. Kelebeklerden biri bunu hissetmiş olacak ki, geldi geldi Leyla’nın dizine kondu. Ee Leyla da ne yapsın, bu güzel anı yakalayınca, bozmamak için öylece hareketsiz kalmaya çalışıp yarım saat boyunca makrosunu çekmeye çalıştı 🙂

Buralarda, üzüme benzeyen bordo renkli, meyvemsi bir bitki ile karşılaşıyorsunuz sıkça. Ben bunu, tadına baktığımız üzüm zannedip fotoğraflamıştım ama bu başka birşeymiş. Buna görünüm olarak çok benzeyen ve şarap yapımında da kullanılan üzümün adı ‘Adese’. Tadı gerçekten çok zengin. Eminim bu üzümden yapılan şaraplar da oldukça güzeldir.

Mısır burada anahtar bir bitki. Herşeyinden yararlanılıyor. Bir çok çeşit yemeğin içinde yer aldığı gibi, koçanları ve yaprakları da hayyanlara yem oluyor.

Aynı gün Şaban Dede’nin hünerli ellerinde Sepet yapımını izledik.