MACAHEL 5. GUN – KAYMAK, IMANSIZ, KIZILAGAC, BALIK

| 80 görseller

28 Ekim 2010 Perşembe günü sabah kahvaltısından sonra, Fatma Teyze kaymak yaparken seyretme ve fotoğraflama şansımız oldu. Ne kadar sütten ne kadar kaymak çıktığını görünce, kahvaltıda tabağımıza aldığımız kaymağın damlasını bile bırakmadık.

Kaymaktan sonra da İmansız Peynirinin yapımını izledik. Hatırladığım kadarıyla önce süt bir süre bekletilerek ekşitiliyor. Biz kuzinenin üzerinde karıştırılarak ısıtılma safhasını gördük. Karıştırıldıkça, sütün içinden peynirin doğuşunu, sonra tel tel ayrılışını izledik adım adım. Peynirin adının “İmansız” olmasının, yapımında çok uğraştırmasından kaynaklandığı söylenmişti. Bana izlerken, çok da zor gibi gelmedi ama neden zor olduğunu anlayan ya da bilen biri varsa bana anlatsın lütfen 🙂

İmansız peynirin örülüp dizildiği ahşap tepsiye dikkat. Günün ilerleyen saatlerinde, Zekeriya Dede’nin, Gorgit Deresi’nin gücüyle çalışan tornada, Kızılağaç’tan (arkadaşım Banu gezi notlarında bunun ıhlamur ağacı olduğunu yazmış ama ben Kızılağaç diye not almışım. Hangisi doğru bilmiyorum) ahşap tepsiyi nasıl bir ustalıkla şekillendirdiğini izledik. Sonra da bu ahşap tepsilerden üçer beşer satın alıp beraberimizde getirdik.

Serpme ile Çugat Deresi’nde Balık Avı. Biz bu kareleri çekebilelim diye, rehberlerimiz Kenan ve Mikail, bıkmadan usanmadan defalarca ağı fırlattılar Çugat’ın sularına. Bir de balık çıksaydı güzel olurdu hani 🙂 Bu kareleri çekmeye çalışırken makinenin, deklanşöre basılı tuttukça sürekli çekim yapan modunu kullanmak geldi aklıma. İyi de oldu. Ağın en güzel anlarını yakalayabilme şansım oldu. Yalnız bu modu kullanmak için, hafıza kartınızda çok yer olması, pilinizin tam dolu olması, hatta bir de yedek pilinizin olması iyi oluyor.

Aynı gün üzücü bir olay da oldu. Mikail’lerin tarlalarına yol açmak için kullandıkları iş makineleri yoldan çıkıp dereye devrilmiş. Burada yollar o kadar dar, dolambaçlı ve dik ki, o araçların o yollara nasıl girdiğine hayret ediyor insan. Bu dik arazide  ve zor orman yollarında araba kulanma konusunda normal üstü bir sürücülük yeteneği gerekiyor. Mikail, bizim gezi minibüsümüzü imkansız gibi yollara sorunsuz bir şekilde soktu ama ben size buralara kendi aracınızla gitmeyi planlıyorsanız,  önce bir kez daha düşünün derim…