ITALYA 4. GUN: TOSCANA TURU

| 60 görseller

24 Ağustos 2012 günü sabahı, Montecatini’deki otelimizden Toscana turumuzu yapmak üzere otobüsümüzle yola koyulduk.

Toscana Bölgesinin merkezi Floransa. Bizim dördüncü günümüzün gezi güzergahında ise sırasıyla Pisa, San Gimignano ve Siena vardı.

PISA

(Fotoğraf No: 1-10)

Pisa’nın girişinde üzerinde Türk bayrakları bulunan tezgahlar var. Afrikalı satıcılar ara ara Türkçe kelimeler söyleyerek mallarını satmaya çalışıyor. “Batan geminin malları bunlar…” (Fotoğraf No: 1-2)

Pisa Kulesinin önünde o klişe fotoğrafı çektirmek lazım. Ben kuleyi düzeltmeye çalışırken kendini fotoğraflatmaya çalışanları çekmeyi daha ilginç buldum 🙂 (Fotoğraf No: 6-7)

SAN GIMIGNANO

(Fotoğraf No: 16-37)

Toscana Bölgesinde en beğendiğim şehir, Floransa’dan sonra San Gimignano oldu. Buradaki binalar ortaçağda nasılsa aynen bugünde o şekildeymiş, binalar olduğu gibi korunmuş. Daracık sokaklar sevimli taş binalar ve kuleleriyle bir masal filmi setinde yürüyormuşsunuz hissi veriyor. Burada, meydandaki dilek kutusuna (Fotoğraf No: 33-34) para atmayı ve hemen yakınındaki ödüllü dondurmacıdan (Fotoğraf No: 35-36) dondurma almayı unutmayın! Meraklısına bir de işkence müzesi (Fotoğraf No: 37) mevcut…

SIENA

(Fotoğraf No: 38-60)

Siena, Palio yarışları ile ünlü (Fotoğraf No: 38). Burası da dar sokaklar ve taş binalarıyla bir miktar San Gimignano’ya benziyor, ama orası kadar şirin değil. Sokak başlarında o mahallenin simgesi olan bir heykel bulunuyor (Fotoğraf No: 39-40), örneğin balık, salyangoz gibi… Bir sokakta ise mavi beyaz bir bayrak asıldığını göreceksiniz (Fotoğraf No: 40). Her yıl Palio yarışlarını kazanan mahalle bu bayrağı sokaklarına asıyormuş. Bu yarışı kazanmak Siena’lılar için büyük bir onurmuş…

Şehri gezdikten sonra yorgunluğunuzu atmak için dondurmanızı alıp şehrin büyük meydanı “Piazza del Campo”‘da (Fotoğraf No: 53-60) dinlenebilirsiniz.